X
تبلیغات
( ریاضی بیست ) - طرح درس روزانه ریاضی 2

شنبه یکم دی 1386

طرح درس روزانه ریاضی 2

 

نمونه جدول طرح درس روزانه ریاضی۲  سال تحصيلي 86 - 1385

نام درس :  رياضي 2       موضوع درسي :  رابطه و تابع        نام آموزشگاه : دبيرستان هاي شهرستان             زمان : 90دقيقه     

مقطع تحصيلي : دوم دبيرستان                نام دبير : گروه رياضي            تاريخ :  17/7/85              صفحات كتاب : 28 - 18   

هدفهاي كلي درس

دانش آموز بايد در پايان اين بحث با مسائل زير آشنا شود:

1- تعاريف زوج مرتب ، رابطه و تابع               2- مفاهيم دامنه و برد و رابطه آنها باتابع

3- تعيين مقدار يك تابع در يك نقطه از روي ضابطه و نمودار         4- مشخص نمودن ضابطه تابع

پيش نيازهاي درس

دانش آموز مي بايست با مطالب زير از قبل آشنايي داشته باشد:

1- معادله خط ax +by +c = 0       2- رسم نمودار يك خط      3- مختصات يك نقطه در صفحه

4- مجموعه هاي اعداد            5- تعيين مقدار عددي يك عبارت     6-  با معني بودن عبارات گويا و گنگ

هدفهاي رفتاري

1- دانش آموز بايد بتواند دامنه و برد يك تابع را تعيين نمايد

2- دانش آموز بايد تابع بودن يك رابطه را از روي نمودار ، ضابطه و مجموعه زوج هاي مرتب تشخيص دهد

3- دانش آموز بايد مقدار عددي يك تابع در يك نقطه از روي نمودار و ضابطه تعيين نمايد.

وسايل مورد نياز

تخته سياه   -     كتاب    -   گچ در رنگهاي مختلف

مدت زمان

آماده سازي قبل از تدريس

سلام و احوالپرسي با دانش آموزان- حضور و غياب - دقت در وضعيت روحي و رفتاري و آمادگي دانش آموزان

پاسخ به پرسشهاي دانش آموزان در مورد بحث جلسة گذشته و مطالب ديگر

 

5

دقيقه

ارزشيابي تشخيصي

پرسش از چند دانش آموز دربارة آشنايي با مباحث زير :

1- معادله خط و رسم نمودار آن                      2- نمايش مختصات نقطه در دستگاه مختصات و برعكس

   3- با معني بودن عبارت كسري و راديكالي       4- تعيين مقدار عددي يك عبارت

10

دقيقه

رئوس مطالب

1- تعريف زوج مرتب و ارائه مثال       2- تعريف رابطه و ارائه مثال          3- تعريف تابع و ارائه مثال

4- تشخيص تابع از روي مجموعه زوج هاي مرتب ، نمودار و ضابطه       5- روش تعيين دامنه و برد انواع توابع

6- تعيين مقدار يك تابع در يك نقطه      7- تعريف و تعيين ضابطه يك تابع

5

دقيقه

ارائه درس

الف- رسم نمودار خط و بيان مفهوم زوج مرتب و  ارائه چند مثال و حل توسط معلم و دانش آموز

ب- بيان مفهوم رابطه به كمك نمايش مجموعه با علائم رياضي و ارائه چند مثال و حل توسط معلم و دانش آموز

ج- تعريف با معني بودن عبارات راديكالي بصورت  و ارائه چند مثال و حل توسط معلم و دانش آموز

د- بيان مفهوم تابع از روي زوج هاي مرتب ، نمودار و ضابطه و ارائه چند مثال و حل توسط معلم و دانش آموز

ه- ارائه روش تعيين دامنه و برد انواع توابع و ارائه چند مثال و حل توسط معلم و دانش آموز

و- ارائة مثالهايي به جهت تعيين مقدار عددي يك تابع در يك نقطه به كمك نمودار و ضابطه

ز- تشخيص ضابطه يك تابع از  به همراه دامنه و برد آن

 

 

45

دقيقه

فعاليتهاي

دانش آموزان و ارزشيابي تكويني

فعاليتهاي دانش آموزان شامل گوش دادن به درس و معلم و حل مثالهاي خواسته شده از آنها مي باشد.

در ضمن تدريس مي توان با بكارگيري دانش آموزان در حل مثالها كه هدف غايي آن مشاركت دادن دانش آموز در تدريس مي باشد، كلاس را فعال نمود.

 

جمعا

15

دقيقه

ارزشيابي تكميلي و تعيين تكليف

در پايان  مي توان چند مثال براي حل در كلاس و منزل به دانش آموز داد بطوري كه مثالها بيانگر تمام اهداف آموزشي درس و حالتهاي خاص آن باشد و مطمئن شويم كه دانش آموز در كلاس درس مطالب موردنظر را بطور نسبي ياد گرفته است و سپس حل تمارين كتاب و تكليف منزل را براي ارائه در جلسة بعدي از وي بخواهيم.

 

جمعا

10

دقيقه

 

نوشته شده توسط ( نبی اله ابراهيمي) در 2:20 بعد از ظهر |  لینک ثابت   •